В Свищов превишения няма единствено в измерванията, направени в пунктове, намиращи се в райони с промишлени предприятия.
Завишени нива на шум са замерени в общините Свищов, Велико Търново и Горна Оряховица. В трите населени места е отчетено превишение в допустимите норми на неприятните децибели в райони с транспортни трасета, жилищни зони, паркове и кътове за отдих и територии в близост до промишлени предприятия. От извършените измервания навсякъде са отчетени над 50 процента свръхстойности на шума. Това става ясно от доклад на Регионалната здравна инспекция в старата столица за шумовото замърсяване през 2021 г. За целта е извършен прецизен мониторинг в периода 13 май – 22 октомври чрез 48 пункта в часовия интервал от 7:00 до 19:00 часа.
Най-шумната улица през миналата година е „Козлуджа“ във Велико Търново. Там са засечени 71,17 децибела, показват данните в анализ на здравните власти. Единствената конкуренция са улиците „Васил Левски“ и „Стефан Стамболов“, където са засечени съответно 70,80 и 70,51 децибела. Разликата е в това, че при рекордьора шумът е в резултат на промишлени източници, а в централните пътни артерии – дело на автомобилния трафик.
Над нормата е и шумът в кварталите в старата столица. Изпъкват улиците „Освобождение“, „Стоян Михайловски“, „България“ и „Мария Габровска“.
В Горна Оряховица най-силни са децибелите на улица „Св. Княз Борис I”.
Автомобилният трафик е основният виновник за шума, но според изчисления той намалява спрямо 2020 г. От ведомството отчитат, че трите местни администрации са извършили дейности по оптимизиране на акустичната обстановка чрез ремонтни на пътната мрежа, залесяване и т.н. Въпреки това до кметовете са изпратени наставления по темата. От РЗИ препоръчват на градоначалниците акустично планиране на урбанизираните територии, включващо правилно планиране на териториалното устройство, инженеринг на системите за управление на трафика, в т. ч. ограничаване на скоростта, мерки за шумова изолация и намаляване на шума при източника, изготвяне на акустични проекти за сгради, подлежащи на усилена шумова защита. Служителите на ведомството съветват и за изграждане на шумозащитни съоръжения от различни естествени и изкуствени материали, като например зелени стени от храстовидна и дървовидна растителност, биопрегради с конструкции от дърво, керамика или бетонови тела и др. около обекти, подлежащи на свръх децибели.
Източник: Борба
Бизнес Указател Свищов Инфо съществува вече 15 години и е доказал своята ефективност и полезност.
Рекламирай при насВъведете имейл и получавайте седмични новини!