Преди седмица от фондация Хелп Карма осигуриха на болницата в Свищов пет нови легла с матраци и инфузионни стойки.
Софийска районна прокуратура се самосезира във връзка с материал излъчен в ефира на една от националните телевизии относно служители на същата фондация, взимащи високи месечни възнаграждения от дарения.
От разследването, излъчено в ефира на bTV, става ясно, че служителите на фондацията, чиято основна дейност е събиране на средства от дарители за лечение на деца и възрастни с тежки заболявания, взимат сериозни месечни възнаграждения, възлизащи на 19 000 лева, 40 000 лева и дори 80 000 лева на месец
Фондацията се занимава предимно с подпомагане на деца, които имат спешна нужда от средства за лечение, като към момента има множество активни каузи, по които се събират пари. От сайта на платформата за дарения обаче не ставало ясно в детайли за какво се харчат парите на дарителите.
Според материала, излъчен в телевизията, начисляваната за заплата сума само на техническия директор на HelpKarma за период от 2 години и 4 месеца е над 775 000 лева, или средно почти 28 000 лева на месец. Според журналистическия материал публичните отчети на фондацията за последните две години показват, че възнагражденията на служителите на фондацията през 2018 г. достигат до 8%, а през 2019 г. стигат до почти 9% от всички постъпили дарения", посочва държавното обвинение.
Един от тези специалисти е Славчо Славчев, който е получил месечно от 80 хил. лева. Той е получил и заем за купуване на апартамент от фондацията. Кръстев каза, че по принцип „Хелп Карма“ не дава заеми, но Славчев му бил приятел и „много специален човек“. Заемът е възстановен с лихвите.
Преди години управителят на фондацията Константин Кръстев е работил в сферата на финансите. Той е бил изпълнителен директор и акционер в компания за бързи кредити, а е участвал и в управлението на колекторска агенция. По случая е възложена проверка, в хода на която ще се установи налице ли са достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер и по кой текст от Наказателния кодекс, казват от прокуратурата.
"ХелпКарма" е регистрирана от Константин Кръстев като фондация в обществена полза през 2017 г., като за две години той самият отчита, че организацията е събрала 21 милиона лева от дарения, но до хората в нужда са стигнали около 13,5 милиона.
На въпрос къде са останалите над 7 млн. лева, от фондацията заявяват, че в сметките им има неизразходвани 5 190 370 лв, с което възниква въпросът къде са останалите 2 274 495 лв.Според разследването, част от тях са отишли по линия на процента от дарения, удържани от "ХелпКарма", за да се издържа и развива дейността си. Той варира във времето, като през февруари 2018 г. е бил 6,5%, а последно - 5%. Най-голямата част от парите, удържани от дарителите, са именно за възнаграждения на служителите, става ясно от отчетите на фондацията. През 2018 г. отчетената сума е 214 000 лв., а през миналата година сумата е над три пъти по-голяма – 713 000 лв. Собственикът на "ХелмКарма" Константин Кръстев обяснява, че за платформата работят 17 души. / Монитор
Снимка: bTV
Бизнес Указател Свищов Инфо съществува вече 15 години и е доказал своята ефективност и полезност.
Рекламирай при насВъведете имейл и получавайте седмични новини!