По инициатива на проф. Николай Овчаров пред крепостта "Царевец" във Велико Търново в неделя се състоя историческа възстановка на срещата между цар Иван Шишман и коменданта на свищовската крепост "Калето". Събитието се е случило през 1393 година. Така бяха отбелязани 625 години от смъртта на цар Иван Шишман.
Проф.Николай Овчаров втори сезон проучва крепостта „Калето“ в Свищов.
„През 1393 г Търново е превзето от турците, но Търновското царство продължава да функционира още две години до 1395 г. Намерихме в библиотеките изключително важни писма на цар Иван Шишман до неговите последни военноначалници. Знае се, че заедно с последната му столица Никопол, е имало още три крепости. Това са Холодник, днешно Турну Мъгуреле в Румъния, „Калето“ в Свищов и Нов град източно от Свищов“, споделя проф.Овчаров.
Той пояснява, че това е последното парче земя, което е останало на цар Иван Шишман през тези две години.
„До последно се е опитвал да ги събере като от историята идват имената на приближените му хора. В едното търновският владетел пише: „До тебе, Алдемире. Що са ми тука войници, по-скоро да събереш и да доведеш в Никополи по оризмо /б.а.заповед на старобългарски/“.
Така свиква войската, която се сражава до последно, но през юни 1395 г. султан Баязид решава да приключи с непокорния васал. Пред стените на Никопол, цар Иван Шишман е пленен и екзекутиран. Вероятно кефалията на Свищов Алдимир има същата участ и явно също е убит. Това е, което успяхме да извадя от историята и от археологическите проучвания на замъка на Алдимир в Свищов“, обяснява проф.Николай Овчаров.
Проучвателят допълва, че те показват тежката битка, която се е водила в крайдунавската твърдина.
„Турците оценяват значението на тази крепост и в следващите векове я използват. Не случайно през 1462 г. почти столетие по-късно там се подвизава и прочутият Граф Дракула, който успява да завладее крепостта в поредната битка с турците. Калето съществува до 1810 г., когато крепостта е взривена от руските войски на генерал Каменски при отстъплението през руско-турската война“, казва още археологът .
Проф.Николай Овчаров споделя, че при археологическите проучвания на крепостта в Свищов са намерени ценни находки.
„След десетина дни ще имаме пълно разкритие на архитектурата на замъка на Алдимир. Това е последния дъх на Търновското царство. Дълго време се е смятало, че цар Иван Шишман е един безхарактерен владетел, който предава държавата си. Вече цяло десетилетие с проф.Пламен Павлов правим задълбочени проучвания, за да докажем обратното, защото историческите извори опровергават тази теза. В последния етап на сраженията, цар Иван Шишман се изправя с около 5-хилядна армия срещу 30-хилядна най-отбрана османска войска, предвождана от най-видните военноначалници, начело с великия везир на Империята Али паша“, разказва проф.Овчаров.
Археологът уточнява, че всяка крепост се е отбранявала до последно и след 5 години непрекъсната война, са били превзети.
„Летописецът Мехмед Нешри заявява, че комендантът кефалията е отговорил на турския ултиматум: „Ние няма да се предадем и да предадем вярата на нашия цар Иван Шишман“. Крепостта е превзета едва след като свършват всички провизии“, изтъква проф.Овчаров.
Археологическият сезон в Свищов ще продължи още десетина дни.
„Находките са много интересни. Открихме над 100 монети за двата сезона, които илюстрират цялата бурна история на крепостта Калето, която датира от 13 век. В хоросана на крепостта намерихме две монети от 30-40-те години на 13 век от времето на цар Иван-Асен II. Те показват точно кога е построена твърдината. За това време е известно строителството на т.нар.огледални крепости. Имаме предвид два брода на Дунав. Това са Никопол и Холодник и свищовският брод през Дунав, а на отсрещната страна в румънския град Зимнич още не е открита крепостта, но тя е описана в изворите. По този начин се укрепват бродовете със северните български земи, които тогава са се простирали до Карпатите“, подчертава проф.Овчаров.
Проучвателят уточнява, че сред откритите монети има и такива на много български владетели, включително и три монети на цар Иван Шишман.
„Изключителна ценност представлява медна монета с монограми като от едната страна са символитеза цар, а от другата на името „Шишман“. Излезе и многобройна керамика“, споделя археологът.
Проф. Овчаров показа керамичен бокал, изработен по прочутата техника Сграфито. На столчето има отвори, което показва, че е носена на колана на аристократ. Попаднал е и на обикновенни глинени чаши, от които са пиели редовите войници, както и на множество стрели.
„Разкопките на крепостта Калето бяха предизвикани от желанието на общинската управа на Свищов тази феноменално разположена твърдина в центъра на града да бъде напълно разкрита. Община Свищов е на път да спечели голям проект за реставрация на крепостта като около нея ще бъде обособен голям парк“, информира проф.Николай Овчаров.
Източник: ТРУД ; Снимка: Веселина Ангелова
Бизнес Указател Свищов Инфо съществува вече 15 години и е доказал своята ефективност и полезност.
Рекламирай при насВъведете имейл и получавайте седмични новини!