Безмитният внос на зърно от Украйна застрашава българските зърнопроизводители, алармират от бранша. Според тях вносът на стока с ниска себестойност води до объркване на пазара, а родната продукция става неконкурентоспособна. От една страна Украйна е износител на горива и торове и е нормално цената на тяхната продукция да е по-ниска. От друга страна земеделците в Европа, включително и в България, изпълняват изключително много ангажименти, свързани със зелената сделка, докато пред колегите им в Украйна няма подобни изисквания. Затова тяхната продукция е с по-ниска себестойност от българската, а всичко това идва на фона на рекордна инфлация и поскъпване на горива, торове и препарати. Не са оптимистични и очакванията на производителите за тазгодишните добиви.
“Реколтата тази година със сигурност ще е по-слаба от миналогодишната и добивите ще са по-ниски от очакваното. Причините са агрометеорологичните условия и пролетното засушаване, макар че посевите имаха потенциал да се развият, но липсата на дъжд оказа негативно влияние”, заяви Христо Цветанов, зърнопроизводител от Свищов.
Според него проблемът с дъмпинга на цените е въпрос на политическо решение, за което се изисква позицията и инициатива от страна на браншовите организации.
Зърнопроизводителите са притеснени и от изкупните цени, и от това, че трудно ще излязат на печалба. Марин Богомилов, председател на земеделска кооперация в Поликраище, отчита добиви от около 700 кг/дка при ечемика, толкова са и при пшеницата. По думите му обаче това се дължи на локалните валежи в района, докато при колегите му от съседните общини ситуацията е доста по-различна и добивите са по-ниски – около 500-550 кг/дка.
Изкупните цени за пшеницата и ечемика са около 600 лв./тон, но с тенденция за спад. И въпреки че тази цена е двойно по-висока от миналата година, тя не може да компенсира по-големите разходи за производство и драстичното поскъпване на торовете, които от 450 лв. на тон достигнаха цени от 1800 – 2100 лв. Цените на горивата също са значително по-високи, както и на препаратите. Зърнопроизводителите споделят, че очакванията на собствениците на земите са големи заради по-високите цени на зърното, което няма как да не доведе до вдигане на рентите, които са още един разход при формиране на себестойността на продукцията. Според тях ситуацията неминуемо ще се отрази негативно на целия бранш, като не се изключват фалити при по-малките стопанства, които трудно ще покрият загубите.
Източник: Янтра Днес
Бизнес Указател Свищов Инфо съществува вече 15 години и е доказал своята ефективност и полезност.
Рекламирай при насВъведете имейл и получавайте седмични новини!