Елена Илиева – старши учител в СУ „Николай Катранов“ в Свищов, получи тазгодишната награда „Стоян Михайловски“ на Регионален синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. Отличието й бе връчено в навечерието на 24 май от председателя на Синдикат „Образование“ при КТ „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров. Наградата е за особени заслуги в областта на просветното, културното и синдикалното дело.
“За мен е голяма чест да получа тази награда. Изключително съм благодарна на колегите си, на своите ученици за мотивацията и подкрепата, която имам от тяхна страна“, заяви Елена Иванова, която има 26-годишен стаж като учител. Преподава на ученици от 5 до 12 клас, като последните две години е учител по „Астрономия и физика“, „Човекът и природата“ и „Информационни технологии“, а преди това е преподавала по математика.
Наградата й бе връчена по време на среща с педагогически специалисти от областта, домакин, на която бе старата столица. На нея бяха обсъдени възможностите за закрила на детето, социалният диалог, промените в Кодекса на труда и колективното трудово договаряне. В срещата участваха инж. Розалия Личева – началник на РУО – В. Търново, Пенка Игнатова от Дирекция „Образование“ и Росица Димитрова от Дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ в Общината. Форумът беше открит от Дешка Мандикова – областен председател на СРС „Подкрепа” във В. Търново, която приветства участниците.
Според д-р Юлиян Петров връщането на всички ученици в клас е закъсняло решение, за което синдикатът отдавна алармира. „Още преди два месеца предложихме да се приложи диференцирания подход и там, където има болни те да бъдат карантинирани, а там, където няма учениците не се използват за политически цели. Приемаме го, че това е направено, за да се спасят човешки животи, но има дефицитите, които учениците натрупаха по време на дистанционното обучение“, заяви д-р Юлиян Петров. Според синдикалиста големите жертви на политическите решения са учениците от прогимназията и гимназията. „Надявам се като млади организми да успеят да излязат бързо от ситуацията и да преодолеят натрупаните дефицити, но трябва бързо да се върнем в училището и да излезем от психозата, която преживяхме и все още преживяваме“, коментира д-р Юлиян Петров. По думите му обучението в електронна среда се е отразило и на учителите. Данните от мащабно проучване показват, че 60 % от педагозите са проявили симптоми на бърнаут по време на дистанционното обучение. „Червената лампа доста ярко свети и мига и трябва да намерим начин да спасим учителите с компенсаторни механизми, които съществуват навсякъде по света. Те са свързани с финансови средства, но пък бърнаут ефекта на учителя не е личен проблем, а проблем на системата и държавата“, каза още д-р Петров.
Източник: Янтра ДНЕС
Бизнес Указател Свищов Инфо съществува вече 15 години и е доказал своята ефективност и полезност.
Рекламирай при насВъведете имейл и получавайте седмични новини!