С най-голям капацитет в областта са Домът за стари хора във Велико Търново – 134 места, а след него се нарежда домът в Свищов, който разполага със 125 места. Останалите институции са Домът за стари хора “Св. Иван Рилски” в Балван, чийто капацитет е 20 места, в Златарица са 26, а в дома в Караисен са 35.
Домовете за стари хора са сред най-търсените социални услуги в страната. С все по-бързото застаряване на населението нуждата от грижа за хората от третата възраст става все по-необходима, макар за настаняване да се чака с месеци и дори с години. За област Велико Търново има няколко услуги, насочени към възрастните хора, а чакащите за настаняване са близо 200 души.
Въпреки пандемията от Covid-19, която засегна най-вече възрастните хора, няма отлив на желаещи за настаняване, отчитат от домовете в региона. “В момента при нас са настанени 100 души – 59 жени и 41 мъже. Към 31 януари за настаняване чакат 121 души. Заради пандемията в момента в дома се настаняват приоритетно спешните случаи”, заяви Зорица Радловска, управител на Дом за стари хора “Венета Ботева” във В. Търново.
В другия дом в общината, намиращ се в село Балван, капацитетът на услугата също е запълнен. “Чакащи за настаняване са 35 души – 10 мъже и 25 жени. През 2019 г. в списъка на чакащите имаше 29 записани, но оттогава са над 30. Има тенденция на увеличаване на нуждаещите се от подобна социална услуга предвид демографската ситуация. Интересът наистина е много голям”, заяви Веселка Иванова, управител на дома за стари хора в Балван. Със запълнен капацитет са и останалите домове за стари хора в областта.
Чакащи има и в община Горна Оряховица, където са подадени около 60 молби за настаняване в Дирекция “Социално подпомагане”. Заради нуждата и интереса към подобна услуга от Община Горна Оряховица в края на миналата година обявиха намерението си да изградят такъв дом в града, близо до болницата. Планират също построяване и на няколко къщички, в които да бъдат преместени настанените в Дома за възрастни хора с увреждания в Горски горен Тръмбеш.
В региона функционират и частни старчески домове – в Драгижево и Дичин, но цените за настаняване започват от 1000 лв. месечно и не са по възможностите на всеки. Домуващи обаче не липсват, особено за тези, чиито близки работят или са в чужбина и не могат да осигурят постоянна грижа за близките си.
От Министерството на труда и социалната политика потвърдиха идеята за закриване на старческите домове и деинституционализацията на услугите за възрастни хора. Според данните на Института за пазарна икономика на база информация от Агенция “Социално подпомагане”, през 2021 г. по делегираните от държавата дейности функционират 82 дома за стари хора. Те са разпределени в 73 общини като във всяка област има поне един. Към края на годината капацитетът за настаняване е 5598 места, заетите места са 4098, а чакащите – 892. На теория свободните места стигат за всички чакащи, но прегледът им по отделните домове показва сериозни разлики в недостига, отчитат от ИПИ. Така например в дома за стари хора в Добрич местата са 115, настанените – 96, а чакащите – 167, т.е. повече и от капацитета, и от заетите места. По подобен начин стои въпросът и в дома в Русе с капацитет 234 души, настанени 179 и чакащи – 142. Разпределението по общини показва големия относителен брой на настанените в домове за стари хора в някои общини в района на Габрово и В. Търново, както и в някои в периферията на страната – често в райони със сравнително застаряло население, посочват от ИПИ.
Оттам отчитат, че през последните две години се наблюдава спад на настанените, а през 2021 г. чакащите също намаляват значително, въпреки че отново са над 20 % от заетите места. Вероятно една от основните причини за този спад е разразилата се пандемия и повишената смъртност, която засегна най-вече възрастните хора и случаите на огнища на Covid-19 в някои от старческите домове в страната. Друго обяснение е и спадът на желанието за настаняване в дом при толкова голям риск. Тази ситуация е още един аргумент за разширяване и популяризиране на социалните услуги за грижа в домашна среда, които са по-ефективна алтернатива на настаняването в институции, посочват от ИПИ.
Източник: Янтра Днес
Бизнес Указател Свищов Инфо съществува вече 15 години и е доказал своята ефективност и полезност.
Рекламирай при насВъведете имейл и получавайте седмични новини!