СПЕЦИАЛИЗИРАНАТА ПРОКУРАТУРА Е ОБРАЗУВАЛА ДОСЪДЕБНО ПРОИЗВОДСТВО ЗАРАДИ НЕКАЧЕСТВЕНОТО ВОДОСНАБДЯВАНЕ НА СВИЩОВ. Обект на проверка ще бъдат всички лица, замесени в изграждането на магистралния водопровод на града, за който експертен доклад доказал, че е изграден с турски тръби, предназначени за поливане на земеделски площи в южната ни съседка. Вследствие на това съоръжението е силно компрометирано и аварирало 70 пъти. В резултат на повредите над 25 000 души остават без вода и градът бива парализиран. Това информира кметът на общината Генчо Генчев. Той съобщи, че евентуално през март ще приключи разследването на Спецпрокуратурата, а за решаването на проблема ще бъдат оползотворени 3 млн. лв., обещани от регионалното министерство.
Сагата с водоснабдяването на Свищов датира повече от десетилетие. През 2010 година се изгражда нов магистрален полиетиленов водопровод, тъй като водозахранването до онзи период се извършвало в продължение на 60 години по стар метален. Местната власт изтегля средства с размер на 2 млн. лв., Министерството на регионалното развитие отпуска още 2 млн. лв., с които се изгражда изцяло магистралният водопровод на общината. Съоръжението е с дължина близо 8 км и към днешна дата обектът не е въведен в експлоатация.
„През 2015 г. Свищов стана асоцииран член и се присъедини към „ВиК Йовковци“, който му доставя вода. Тогава дружеството отказа да приеме водопровода, тъй като първо не е в експлоатация, и второ – всеки опит да бъде пуснат в действие е безуспешен заради регистрирани аварии. През 2016 година започнахме да водим кореспонденция с фирмата изпълнител „ВТ Инженеринг“ и да си търсим правата. Фирмата отначало отказваше да реализира гаранционните обслужвания, а след това с много трудности подмениха няколко участъка“, заяви Генчев. Това обаче не преустановило повредите и общинската администрация ангажирала най-добрите хидроспециалисти от Техническия университет в София, които направили анализ на водопровода.
„КОНСТАТАЦИИТЕ И ПРОТОКОЛИТЕ ЗАКЛЮЧИХА, ЧЕ СТАВА ДУМА ЗА НЕДОБЪР ПРОЕКТ И НЕКАЧЕСТВЕНИ МАТЕРИАЛИ. Използвани са турски полиетиленови тръби, които се прилагат за поливане на земеделски площи в южната ни съседка и по никакъв начин не са подходящи за магистрален водопровод. По отношение на изпълнението пък не са спазени много от изискванията за хидравличните удари за атмосферите, в резултат на което съоръжението гърми на 4 атмосфери, а според проекта трябва да издържа на 7 атмосфери“, допълни кметът.
Местната власт уведомила Районната прокуратура в Свищов и Окръжната прокуратура във Велико Търново. През 2017 година двете съдебни ведомства доказали, че е налице безотговорно и безстопанствено отношение по изграждането на водопровода и тъй като касае публични средства в изключително голям размер, събраната информация била предоставена на Специализираната прокуратура.
„Оттогава до началото на 2020 година нямаше никакви индикации, че Спецпрокуратурата ще предприеме нещо по казуса. След водната криза в Перник обаче явно нещата рязко са се променили. Вчера получих информация, че е образувано досъдебното производство по случая. Срокът на проверката е до месец февруари. Очакваме тези, които са допринесли Свищов да бъде поставен в такава патова ситуация, да си понесат отговорността“, категоричен бе той.
ПО ДУМИТЕ МУ ВЕЧЕ Е ЯСЕН МЕХАНИЗМЪТ, ПО КОЙТО ОБЩИНАТА МОЖЕ ДА РЕШИ ПРЕДПОТЕНЦИАЛНАТА ВОДНА КРИЗА. Необходими са 3 млн. лв. допълнителен ресурс, с който да се извърши ремонт на водоснабдителното съоръжение.
„Проведох среща в министерствата на регионалното развитие и на околната среда, предоставена им е цялата документация и количествено-стойностната сметка за подмяната на новия водопровод и имаме уверението, че през тази година ще бъдат отпуснати целевите средства от държавата за ремонта на цялото трасе“, подчерта Генчев.
Градоначалникът съобщи още, че стартира и предпроектно проучване за изграждане на пречиствателната станция, която да се справи с повишеното съдържание на манган във водата. Подобни обекти има и предстои да се построят в останалите европейски градове по поречието на река Дунав. Съоръжението вероятно ще е мобилно и разположено на самия изход от помпените станции на магистралния водопровод. За него ще са нужни 7 млн. лв., които Общината ще търси от ЕС.
А дотогава жителите на града и селата Вардим и Царевец ще продължават да пият вода, наситена с манган.
Източник: borbabg.com
Бизнес Указател Свищов Инфо съществува вече 15 години и е доказал своята ефективност и полезност.
Рекламирай при насВъведете имейл и получавайте седмични новини!