Кои са добрите примери за устойчив туризъм в Дунавския туристически район?
Темата коментира по "БНР" Гавраил Гавраилов, социолог и експерт по социално предприемачество.
“Дунавският туристически регион е най-големият в страната, но за съжаление с най-малко гостуващи туристи. Едва 2% от българския туризъм е концентриран покрай р. Дунав.
Потенциалът е огромен. Хората са много гостоприемни, има изключително запазена природа. Има и много проблеми, свързани с демографското изоставане и липсата на добра инфраструктура, но те могат да бъдат решавани в движение.
В момента към територията на региона и особено край дунавския път е по-безопасно да минеш с колело, отколкото с автомобил. Някои от главните пътища вече са в добро състояние. Всички очакват изграждането на АМ “Хемус“ и на връзките с р. Дунав. Хубаво е да има и мостове край самата река, за да можем да свържем допълнително България с нашия най-голям естествен партньор – Румъния.
Може би най-доброто място за трети мост на р. Дунав е при Свищов. Със сигурност има нужда от още два моста – при Силистра и Оряхово. По този начин наистина страната ще се отпуши на Север и ние няма да възприемаме р. Дунав само като граница, а и като възможности за развитие.
Културни възможности
Всички знаем, че модерното усещане за култура в България и европейската цивилизация е пристигнала тук, благодарение на водите на р. Дунав.
За съжаление в последните години сме обърнали гръб на този елемент от нашето развитие, но все още в Дунавските градове това усещане за европейска култура е живо. Оптимист съм, че един от възможните варианти за развитие на региона е свързан с популяризиране на високата култура.
Събития
Естественият център на културен живот е Русе, но и в останалите градове край Дунав има достатъчно културни събития, които биха привлекли интереса на туристите.
Със сигурност местните празници са много колоритни, панаирните дни. От днес стартират панаирните дни в Белене и следващите няколко дни градът ще бъде пълен с туристи. Това допринася допълнително за развитието и облика на региона. Не на последно място, когато говорим за култура, трябва да обърнем внимание на местната храна и вино, които са много подценявани в последните години, но крият невероятен потенциал за развитие.“/ Източник: БНР
Бизнес Указател Свищов Инфо съществува вече 15 години и е доказал своята ефективност и полезност.
Рекламирай при насВъведете имейл и получавайте седмични новини!