ВАЖНО! КАК ДА ПОСТЪПИМ АКО НИ САНКЦИОНИРАТ ЗА НАРУШАВАНЕ НА ПРОТИВОЕПИДЕМИЧНИТЕ МЕРКИ ПО ВРЕМЕ НА ИЗВЪНРЕДНОТО ПОЛОЖЕНИЕ?
Настоящата статия не е изчерпателна и отразява личното мнение на автора адвокат Силвия Георгиева от ВТАК с кантора в гр. Свищов, тел: 0896706777.
При конкретни запитвания и казуси е препоръчително да се свържете с адвокат.
Адвокат Силвия Георгиева за санкциите и отговорността при нарушаване на противоепидемичните мерки по време на извънредното положение:
В последните дни рязко се увеличи броя на случаите на нарушаване на карантинните мерки от гражданите, които отправят все повече запитвания свързани със съставени актове и образувани досъдебни производства.
Във връзка с разпространението на коронавирус COVID-19 в Република България на 13.03.2020г. беше обявено извънредно положение със заповед на министъра на здравеопазването. Със същата заповед бяха въведени и редица противоепидемични мерки, които в последствие бяха допълнени. Създадоха се изменения, допълнения и нови разпоредби в различни нормативни актове, закони и кодекси, някои от които доведоха до объркване в обществото.
Според действащото към момента законодателство за осъществяване на едно и също изпълнително деяние, свързано с неспазване на противоепидемичните мерки, се предвиждат два вида отговорност – наказателна и административнонаказателна. Следва да поясня, че двата вида отговорност са взаимоизключващи се, т.е. за едно противоправно действие може да се носи само наказателна или административнонаказателна отговорност.
Така, според новосъздадения в Закона за здравето чл. 209а. (Нов - ДВ, бр. 28 от 2020 г., в сила от 13.03.2020 г. до отмяна на извънредното положение) (1) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2020 г., в сила от 09.04.2020 г.) Който наруши или не изпълни въведени с акт на министъра на здравеопазването или директор на регионална здравна инспекция противоепидемични мерки по чл. 63, ал. 1 или 2, освен ако деянието съставлява престъпление, се наказва с глоба от 300 до 1000 лв., а при повторно нарушение от 1000 до 2000 лв.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2020 г., в сила от 09.04.2020 г.) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от едноличен търговец или юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лв., а при повторно нарушение от 2000 до 5000 лв.
Според чл. 215 от същия закон „ болен от заразна болест, посочена в чл. 61, както и контактно лице, което чрез изследване е с потвърдено носителство на заразна болест, посочена в чл. 61, който откаже или не изпълнява задължителна изолация и лечение, се наказва с глоба в размер на 5000 лв. Същото наказание се налага и на контактно лице, извън посоченото по изречение първо, както и на лица, които са влезли на територията на страната от други държави, които откажат или не изпълняват задължителна изолация, съответно лечение.“
От друга страна, съгласно чл. 355, ал. 2 във връзка с ал. 1 от Наказателния кодекс „който, по време на епидемия, пандемия или извънредно положение, свързано със смъртни случаи, наруши наредба, правила или мерки, издадени против разпространяването или появяването на заразна болест по хората, се наказва с лишаване от свобода до пет години и глоба от десет до петнадесет хиляди лева“.
Така при ангажирана административнонаказателна отговорност в случаите на чл.209а и чл.215 от Закона за здравето на нарушителя ще бъде съставен акт за установяване на административно нарушение, а в последствие ще бъде издадено наказателно постановление. Освен възраженията при съставяне на акта, в тридневен срок от подписването му нарушителят може да направи и писмени възражения по него. Наказателното постановление, издадено в последствие подлежи на обжалване по предвидения законов ред.
В случаите, когато деянието представлява престъпление по чл.355, ал.2 във вр. с ал.1 от Наказателния кодекс, следва да бъде образувано досъдебно производство, в което на извършителя ще бъде повдигнато обвинение за извършване на престъпление. Вариантите за приключване на досъдебното производство са различни във всеки отделен случай.
Няма законов текст, който да определя в кои случаи деянието е престъпление и в кои административно нарушение. Преценката кой вид отговорност да бъде ангажирана е с оглед на спецификата на конкретния казус и най-вече степента на обществената опасност на извършеното правонарушение.
Във всички случаи консултацията с адвокат би Ви помогнала.
Спазвайте обявените мерки! Останете вкъщи!
Автор: адвокат Силвия Георгиева, тел: 0896706777.
Източник: Закон за здравето, Наказателен кодекс от lex.bg
Бизнес Указател Свищов Инфо съществува вече 15 години и е доказал своята ефективност и полезност.
Рекламирай при насВъведете имейл и получавайте седмични новини!