На 15 май започва разкриването на средновековната крепост в Свищов – една от последните героични крепости на цар Иван Шишман и резиденция на Дракула, това обяви пред журналисти в столицата професор Николай Овчаров.
Най-известният български археолог направи историческа ретроспекция, в която открои събитията отразили се на свищовската крепост през годините и оказали влияние върху нея. Стана ясно, че през 1393 година след падането на столицата Търново и въпреки сериозната съпротива срещу османците, нашествениците се насочват към Дунава, където заедно с други крепости на север, след доста дълга обсада превземат и Свищовската, която остава една от последните героични крепости на цар Иван Шишман. Друг интересен момент, който се открои беше фактът, че през зимата на 1461 година владетелят на влашко Влад Цепеш – Дракула прекосява река Дунав и обсажда свищовската крепост при много драматична битка, в която са убити 410 османци, след което граф Дракула прекарва зимата в крепостта, която за известно време става негова резиденция.
Запазени гравюри с изглед към крепостта показаха как е изглеждала тя в цялостния си вид, а по информация от хроники стана ясно и каква е била конструкцията, колко кули е имала и т.н., което ще помогне много при археологическите проучвания.
Професорът подчерта, че останките на крепостта, които могат да се видят и днес, са разкрити при археологическите разкопки, проведени през 1961 г. от Въло Вълев (откривателят на гроб 39 в църквата „Св. Четиридесет мъченици“ във Велико Търново, в който се допуска, че е погребан цар Калоян). Той допълни, че Калето e eдна от забележителностите на Свищов и е разположена в централната част на града, на хълма Чуката/Чукленски баир, който се извисява зад Стопанската академия.
Предстоящото проучване и разкриване на местността ще бъде финансирано с 30 хиляди лева от община Свищов и е инициирано от кмета на града Генчо Генчев. Проф. Николай Овчаров ще ръководи екипът на разкопките, а негови заместници ще бъдат свищовският археолог Марин Маринов, който присъства на пресконференцията и неговата колежка от Регионален исторически музей – гр. Кърджали Полина Пиперкова. Професорът отбеляза, че целта на разкопките е чрез археологическите проучвания на средновековната крепост „Калето“ да се популяризира Свищов като дестинация за културно-исторически туризъм и даде за пример разкопките в Южна България - на Перперикон и Татул, които водят хиляди туристи годишно в региона.
„Нашата цел е с течение на времето да превърнем крепостта „Калето“ в туристически обект с културно-историческо значение. Свищов е един много красив град. В него има всичко. В края на града се намира големият римски град Нове, който чрез един добре изпълнен европейски проекти е направен много красиво. Във вътрешността на града са възрожденски къщи много красиви сгради от 20 век. Тоест има всички дадености, които биха могли да го направят притегателен център на културно-исторически туризъм. Към всичко това можем да прибавим и предстоящата първа копка на „Дунав мост 3“, който ще свързва Свищов и Зимнич", обясни проф. Овчаров.
Бизнес Указател Свищов Инфо съществува вече 15 години и е доказал своята ефективност и полезност.
Рекламирай при насВъведете имейл и получавайте седмични новини!