СРЕЩУ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ ОТ 1 ЛВ. НА МЕСЕЦ РАБОТИ ЦЕЛИЯТ РЪКОВОДЕН СЪСТАВ НА СТОПАНСКАТА АКАДЕМИЯ „ДИМИТЪР ЦЕНОВ“ В СВИЩОВ ОТ МАРТ НАСАМ. Всички ръководители на катедри, деканите, зам.-ректорите и самият ректор са подали заявление, че са съгласни да получават само преподавателски заплати, а за ръководните функции, които изпълняват, ще взимат този символичен един лев. Мярката е част от оздравителния план, по който висшето училище работи, за да си стъпи на краката. Само един ръководител катедра е отказал да се лиши от цялото си заплащане и не се е присъединил към благородната кауза, призна вчера ректорът на Стопанската академия проф. д-р Марияна Божинова.
„Мярката няма да е постоянна. Най-вероятно ще продължи до момента, в който аз сключа договор с Министерството на образованието и науката, който е задължителен според новите изисквания в Закона за висшето образование. Надявам се по тези договори министерството да започне да работи през юли и най-късно до септември и аз да съм подписала договора си“, коментира още проф. Божинова.
2 МЛН. ЛВ. ФИНАНСОВА ПОМОЩ ПОЛУЧИ СТОПАНСКАТА АКАДЕМИЯ ОТ ДЪРЖАВАТА, ЗА ДА УСПЕЕ ВИСШЕТО УЧИЛИЩЕ ДА ИЗЛЕЗЕ ОТ ДЪЛБОКАТА СИ КРИЗА. Още 480 000 лв. са постъпили от бюджета на МОН. Срещу това Академическият съвет е приел и спазва Програма за реформи и структурни промени. „Програмата беше одобрена от министъра на образованието Красимир Вълчев, мина и през Министерския съвет и ние получихме тези 2 млн. лв., с които започнахме да дишаме малко по-спокойно. Така стопихме задълженията, които бяха 2 000 650 лв., когато поех поста. Сега единствените задължения към служителите са 40% за работните им заплати през ноември миналата година, когато всички получихме само 60% от възнагражденията си“, уточнява проф. Божинова.
30% съкращения в администрацията и помощния персонал трябва да направи новият ректор на висшето училище. Първите 29 служители вече са освободени от работа. Още толкова ще трябва да напуснат академията пред септември. „Стопанската академия беше единственото висше училище в България, в което съотношението между академичния и неакадемичния състав беше 40 на 60%. С тези първи съкращения постигнахме баланс, но целта ни е да обърнем статуквото и това да стане до края на тази календарна година. Освен това ние нямаме преподаватели, навършили пенсионна възраст. Всеки, навършил годините за пенсия, си тръгва още на следващия ден. Намалих и бройката на заместник-ректорите. От четирима те вече са трима“, допълва проф. Божинова.
ЗА ПЪРВИ ПЪТ ОТ ПЕТ ГОДИНИ НАСАМ СТОПАНСКАТА АКАДЕМИЯ ИМА ЗАВИШЕН ДЪРЖАВЕН ПРИЕМ. Макар и само с 9, но местата за първокурсници по държавна поръчка са повече. 464 студенти може да приеме висшето училище тази година в двете си професионални направления „Икономика“ и „Администрация и управление“. 14 са специалностите в направление „Икономика“, което е и по-силното за Стопанската академия. Освен това там е завишена и издръжката, която държавата дава на един студент, и тя вече е в размер на 1560 лв. В другото професионално направление специалностите са три.
С по около 100 студенти повече в редовна и задочна форма се надява да приеме висшето училище наесен. Надеждите са свързани с това, че академията има собствена интернет платформа и вече 20 г. университетът поддържа дистанционна форма на обучение. До миналата година по този начин се обучаваха студенти в 40 магистърски програми, но Стопанската академия има вече акредитация за 13 бакалавърски специалности, чието обучение също може да бъде извършено онлайн.
ЗА ДА УЛЕСНИ СТУДЕНТИТЕ СИ, АКАДЕМИЯТА Е ВКЛЮЧИЛА В ПАКЕТА ОТ МЕРКИ ОБЛЕКЧЕНИЯ И ЗА ТЯХ. Тези, които изберат платената форма на обучение, ще могат да заплащат таксата на четири вноски. Приетите първокурсници по държавна поръчка ще живеят цяла година в студентските общежития безплатно, уточнява проф. Божинова.
След всички предприети мерки и получената финансова помощ от държавата сега Стопанската академия има около 80 000 лв. задължения към Общината. „Търсим варианти да намалим наполовина тези задължения, за да помогнем на висшето училище, което е лицето на нашия град. А и с настоящото ръководство комуникацията ни е прекрасна. Получихме светкавична помощ, когато започна кризата с коронавируса. 300 легла в общежитието на вуза бяха веднага заделени и оборудвани, в случай че броят на заболелите при нас нарасне до такава степен, че болницата няма капацитет да ги поеме. Не се стигна до такава ситуация, но точно в общежитията ние изолирахме хората, които бяха поставени под карантина, и това ни спаси и ни направи една от общините без нито една положителна проба“, коментира и кметът на общината Генчо Генчев. Той допълни още, че Академическият съвет вече е върнал една сграда на Общината. Сградата е била общинска собственост, трябвало е там да бъде изграден колеж към Стопанската академия, което не се е случило. На нас такива материални активи ще са ни нужни за новия програмен период, а и сградата е в центъра на града и е чудесна за изграждане на спортна или културна инфраструктура, допълва г-н Генчев.
източник: borbabg.com
Цялата пресконференция може да видите тук:Бизнес Указател Свищов Инфо съществува вече 15 години и е доказал своята ефективност и полезност.
Рекламирай при насВъведете имейл и получавайте седмични новини!